/ çeviriler

Her insanın yaşamı bir mandala'ya benzer...

sandmandala-1Her insanın yaşamı bir mandala(*)'ya benzer -sonsuz, sınırsız bir daire. Her birimiz kendi dairemizin ortasında duruyoruz ve gördüğümüz, işittiğimiz ve düşündüğümüz herşey yaşamımızın mandala'sını oluşturur. Bir odaya gireriz, oda mandala'mız olur. Trene bineriz, tren mandalamız olur, iPhone'unda mesajlarını kontrol eden genclere ve sokağın köşesinde uyuklayan evsiz adama kadar. Dağa yürüyüş yapmaya gideriz, görebildiğimiz herşey mandala'yı oluşturur: bulutlar, ağaçlar, tepedeki karlar ve hatta kenarda sessizce kıvrılmış yılan dahi. Hastahanede yatıyorsak, hastahane mandala'mızdır. Biz bunu oluşturmayız, nasıl oalcağını ya da içinde kimlerin olacağını seçme hakkımız olmaz. Chogyam Trungpa'nın dediği gibi "asla biri tarafından düzenlenmeyen ama her zaman bir bütün olan mandala". Ve olduğu gibi kabul ederiz.

Mandala'mızda beliren herşey aydınlanma için bir araçtır. Bu bakış açısıyla aydınlanma artık parmak uçlarınız kadar yakındır. Tek bir damla yağmur veya sokaktaki köpek dışkısı dahi yaşamınızdaki aydınlanmanın izlerini taşır. Ama yaşamınızın bir nevroz mandalası mi yoksa aklıselim mandalası olacağı size kalmış.

‎"Each person's life is like a mandala- a vast, limitless circle. We stand in the center of our own circle, and everything we see, hear and think forms the mandala of our life. We enter a room, and the room is our mandala. We get on the subway, and the subway car is our mandala, down to the teenager checking messages on her iPhone and the homeless man slumped in the corner. We go for a hike in the mountains, and everything as far as we can see is our mandala: the clouds, the trees, the snow on the peeks, even the rattlesnake coiled in the corner. We're lying in a hospital bed, and the hospital is our mandala. We don't set it up, we don't get to choose what or who shows up in it. It is, As Chogyam Trungpa said, "the mandala that is never arranged but is always complete." And we embrace it just as it is.

Everything that shows up in your mandala is a vehicle for your awakening. From this point of view, awakening is right at your fingertips continually. There's not a drop of rain or a pile of dog poop that appears in your life that isn't the manifestation of enlightened energy, that isn't a doorway to sacred world. But it's up to you whether your life is a mandala of neurosis or a mandala of sanity."

(Living Beautifully with Uncertainty and Change kitabından alıntıdır)
http://pemachodronfoundation.org/store/buy-books/#livingbeautifully

Mandala (मण्डल), Hindistan kökenli dinlerde metafizik veya sembolik bakımdan meta veya mikro kozmosu gösteren şekillere verilen ad.