/ genel

ikisi bir arada...

direngeziGece olmuş 2, harikalar diyarı gibi bir yürüyüşten, Pride March'tan dönmüşüm. Uyku tutmuyor, bir arkadaşla sohbetler. Bitiminde teşekkür ediyor, etme diyorum. Biraz birşeyler beliriyor.

Az geriye bakıyorum... bulanık, biraz da kırık bir aynada kendi yansımama bakışım ve aynadaki görüntüyü kendim sanmam... son zaman bu göz içinden gördüklerim... peşine düşüp çabaladıklarım... Kendi kuyruğumu kovalarken, kendi kuyruğumu da görmemeye başladığımda paniklemem. Unutacaksın, bu kaçınılmaz sözleri yankılanıyor sisin içinden. Belirenleri görmeye başlıyorum teker teker.

Ardından Spartacus dizisine şöyle bir göz attım. O kadar da temel bir stratejiyle karşısındaki orduyu bozguna uğratıyor ki. Belirenlere eklenenler oluyor azar azar.

direngezi'yi, süreci ve insanları düşünüyorum. Başarısı o kadar ortada ki, göremiyoruz. Bir kahramanı(-ları), lideri yok, mizahın, fikirlerin imzası yok. İmzasız kaldığı ölçüde herkese ait oluyor. Bazı 'imza' grupları, damgalarını vurmak istese de başarılı olamıyorlar.

Sonra biraz duruyorum, #duranadam geliyor aklıma. Az durmak bile bir anda karşıt olanları taklaya getiriyor. Analitik bir kafa, bunları tanımlayamıyor, sınıflandırıp damgalayamıyor. Belirenin artık bir görüntü olduğunu fark ediyorum, bir perspektif.

Bu temel gerçeği anlayamıyorlar. İmza yok! Birey yok! Sahiplenme yok! Hani o maneviyatçı beylik sözler var ya? Biriz, bütünüz, ışığa kavuşacağız. Hepsi söz sadece. Eyleme geçmiş tek haliyse gezi'deydi; artıksa her yerde. Evet, resim artık net, şöyle bir geri çekilip tebessümle bakıyorum.

Kazanan olmaya inanan, kaybetmeye mahkum.
Bir şey olduğunu sanmak, hiç bir şey olmamanın anahtarı.

Birini yenmenin yolu da burada aslında.
Bedensel disiplinlerde birini devirmenin yöntemidir,
Sizi kontrol ettiğini düşünmesini sağlarsınız,
Zayıf olduğunuzu gösterirsiniz.
Bunu kabul eder, benimser, hatta böbürlenir.
Sonra beklemediği anda, çeviklikle, ardışık olmayan hareketler uygularsınız.
Devrilir.
Çalışmadığı yerlerden gelmiştir.
Zihnini bir hale, bir duruma hapsetmiştir.

Bir beden, bir kimlik sahibi olmak, beğenileri, tercihleri olmak bizi tanımlıyor. Bizi tanımlayan her durum, bizi yok ediyor.
Diğer taraftan da bedeni, kimliği, imzası olmayan şeyler başarıya ulaşıyor.